Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Koçlukla Ekip Performansını Artırmanın 5 Yolu!
Koçlukla Ekip Performansını Artırmanın 5 Yolu! Koçlukla Ekip Performansını Artırmanın 5 Yolu! Başkalarına koçluk yapmak, bir liderin sahip olabileceği en önemli becerilerden biridir, ancak genellikle küçümsenir veya yanlış bir şekilde yaklaşılır. En etkili koçlar, koçluğu yalnızca zorlu geri bildirimleri verme aracı olarak görmek yerine, bu beceriyi bütünlüklü bir performans yönetimi aracı olarak kullanır. Bu şekilde bakıldığında koçluk, kapsamlı, bütünsel bir gelişim yöntemi, sürekli geri bildirim ve destek sağlamak için güçlü bir araç ve iletişim kanallarını tüm ekip üyeleriyle açık ve devamlı tutmanın daha basit bir yolu olarak görülür.

Kurumunuzda sağlıklı bir koçluk kültürü oluşturmanın birçok faydası vardır. Düzenli koçluk görüşmeleri yaparak bir takımın performansını artırmak, en faydalı olası sonuçlardan biridir. Koçluğun takımınızın performansını artırabileceği 5 yola birlikte bakalım.

    1. Ekip Üyeleri Arasındaki Kör Noktaların Anlaşılmasını Sağlar.

Kurumlar, ekip üyeleri için üretken ve istikrarlı bir ortam yaratmaya çalışırken, koçluk son derece yardımcı olur. Daha fazla uyum ve ekip çalışması yaratmak için herkesin davranışlarında, becerilerinde ve çalışma tarzında bazı ayarlamalar yapması gerekir. Genel anlamda, çoğu insanın bir kurumun kültürüne uyması veya bir ekibin değerli bir üyesi olması için büyük değişiklikler yapmasına gerek yoktur, ancak birçoğumuzun da kör noktaları vardır. Bu kör noktalar açık bir şekilde konuşulmazsa, ekibin gelişimini desteklemek ve ekip içindeki uyumu sağlamak için yapılması gereken ince değişiklikleri görmemizi engelleyebilir. Yetenekli ve cesur koçlar, kişiye, ekibe ve kuruma fayda sağlayacak kişisel değişiklikler yapma konusunda ekip üyelerine yol göstermek ve destek olmak için çalışırlar.

   2. Sınırlar ve Beklentiler Oluşturur.

Bir kurumun her yeni üyesi, işlerine ek olarak ekipteki ve kurumun içindeki daha büyük rollerini anlamaya çalışırken bir öğrenme eğrisi deneyimi yaşayacaktır. İnsanlar kendilerinden ne beklendiğini anlamaya, ekibe, kurumun kültürüne ve kendilerinin kurum içindeki rollerine dair bilgi edinmeye ve işin gereksinimlerini karşılamaya çalışırken, ekip üyesi oryantasyonu, zaman alan ve aktif koçluk gerektiren doğal bir süreçtir. İyi koçlar, insanların organizasyona en iyi nasıl katkıda bulunacaklarını öğrenmelerine ve kritik performans beklentilerini karşılamalarına yardımcı olur.

   3. Destek Sağlar, Açık İletişimi Kolaylaştırır. 

İnsanların performans düzeyinin düşmesine neden olabilecek aksaklıklarla ve kişisel zorluklarla karşılaşması olağanüstü bir durum değildir. Bu gibi durumlarda koçluk, insanların sıkıntılardan ve zorluklardan kurtulmalarına ve kabul edilebilir performans seviyelerine daha hızlı geri dönmelerine yardımcı olacak bir mekanizma olarak kullanılabilir. Bu, ekip üyelerinin resmi performans iyileştirme planlarından, hatta kurumdan ayrılmalarından kaçınmalarına yardımcı olabilir, kurumun da personel değişimi, işe alım ve uyum sağlama süreçlerinin maddi ve maddi olmayan maliyetlerinden kaçınmasına yardımcı olur.

   4. Başarı ve İlerlemeyi Kutlamak için Bir Mekanizma Sağlar.

Bire bir koçluk, önemli atılımların, başarıların ve ilerlemenin pekiştirilmesi ve takdir edilmesi için güçlü bir araç olabilir. İnsanlar hedeflerini tutturduklarında ve rollerinde başarılı olduklarında övülürse, görüldüklerini ve takdir edildiklerini hissederler. Bu, iletişimi güçlendirir, ekip üyesinin sadakatini artırır, çalışan kararlılığını ve bağlılığını destekleyerek kuruma fayda sağlar. Koçluk, koçla koçluk alan kişinin yeni süreçleri, anlayışları ve en iyi pratiği nasıl tekrarlayacaklarını, kalıcı hale getireceklerini ve ekibin ve kurumun diğer üyeleriyle nasıl paylaşacaklarını tartıştığı, bir daimi iyileştirme aracı olarak da kullanılabilir ve kullanılmalıdır da.

    5. Değişimi Yönetme Çabalarını Destekler.
 
Kuruma yeni girişimler, planlar ve stratejiler sunulurken koçluk etkili olabilir. Stratejik bir gündemi başarıyla yürütmek ve gerekli değişikliği gerçekleştirmek için insanların yeni gereksinimlere uyum sağlaması, yeni rolleri yerine getirmesi ve yeni faaliyetler gerçekleştirmesi gerekecektir. Değişim birçok kişi için rahatsız edici olabilir ve etkili koçluk, çalışanların yeni yapıda nasıl uyum sağladıklarını ve neden önemli olduklarını anlamalarına yardımcı olabilir. Bu, daha yüksek performans seviyeleri sağlar, yapılan değişikliklerin kabul edilmesini kolaylaştırır ve insanların performanslarını artırmalarına yardımcı olur.

Liderler bireyleri sürece dahil etmez ve aktif bir koçluk kültürü oluşturmazsa, kurumlar rekabet etmekte ve müşterilere ve paydaşlara uzun vadeli değer sağlamakta zorlanacaklardır. Koçluk, temel bir liderlik sorumluluğudur ve insanlara etkili bir şekilde koçluk yapmayı öğrenmek, tüm organizasyon üzerinde katlanarak artan, olumlu bir etkiye sahiptir.


Türkçeleştirme ve düzenleme : Erdem Ercan ve Hayatın Ritmi Ekibi

Yazar: Steven Stowell, Ph.D.

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...