Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Hayat Amacımızı Bulmaya Dair...
Hayat Amacımızı Bulmaya Dair... Hayat Amacımızı Bulmaya Dair...
2020 yılının hepimiz için her zamankinden de zor geçtiği açık. Pandemi koşulları, sosyal ve ekonomik krizler, iklim değişikliği, depremler… İnsan kimi zaman yataktan kalkacak dermanı bulamıyor kendinde. 

Zor koşullar, büyüyen ve içinden çıkılamaz gibi gözüken bir belirsizlik hissi… Kendimize sormaya başlıyoruz:

Neden yataktan kalkayım ki?
 
Bunu yapsam ne fayda, yapmasam ne eder?
 
Tüm bu yaptıklarım ne işe yarıyor?
 
Ne için yaşıyorum?
 
Hayatımızda ne yapmak istediğimize dair en ufak bir ipucuna bile sahip olmayabiliriz. Gençlik yıllarımda “Hayatın bir amacı olmalı!” diyerek upuzun sorgulamalara kendimi kaptırdığımı, hafta da bir kariyer hedefi değiştirdiğimi daha dün gibi hatırlıyorum. İş hayatına başladığımda bile bir şeyler benim için net değildi.
 
Hayat amacımı keşfedebilmem, öncelikle bu amacın önceden belirlenmiş bir şey değil de kendi seçimlerimiz ile şekillenen, ulaşılıp kenara konulamayacak, tüm yaşam boyu peşinden gideceğim, her seçimimi ve hareketimi kapsayacak bir şey olduğunu anlamamla mümkün oldu. Sachet'in bir sözünü paylaşmak istiyorum sizlerle:
 
“Hepimiz bize anlam katacak bir kimlik arayışındayız. En yüksek amaç senin kendi içinde hayatının anlamını bulmandır. Sen, her şeye değecek kadar değerli olduğunu anladığında, o güçle, gerçekte olduğun şeye doğru ilerlersin. Arayarak bulamazsın, sadece yaşayarak ilerleyebilirsin!”
 
Bu farkındalık gözlerimi açtı diyebilirim.
 
Gerçekten nasıl bir yaşam sürmek istiyorum, yoluma nasıl ilerlemek istiyorum?
 
Nasıl hatırlanmak, çevremde nasıl bir etki bırakmak istiyorum?
 
Sabahları beni yataktan kalkmaya, üretken bir gün geçirmeyi hedeflemeye iten şey nedir?
 
Bana neler mutluluk veriyor?
 
Tüm bu soruların yanıtı olan, hayatımızdaki her şeyi kapsayan bu varoluşsal amaçlara, Six Seconds'da biz Asil Hedefler diyoruz. Asil Hedef, sahip olabileceğiniz en güçlü motivasyon kaynaklarından biridir. Sizi doğru yolu izleme konusunda harekete geçirir, “kolay yolu” seçmemenizi, zorluklara göğüs germenizi, azim göstermeye devam etmenizi sağlar. Asil Hedefinizin ne olduğunu keşfetmek için, kendinize sorular sorun ve hayatınızda bunların izlerine bakın. Örneğin, sizi çok etkileyen bir kitabı düşünün… Ya da rol model aldığınız bir insanı. Bu kişinin hangi özelliklerini takdir ediyorsunuz? Cesareti mi, adil biri olması mı? Sizce bu insan günlerini nasıl geçiriyor? Elinizde değiştirme imkânı olsaydı, insanların nasıl davranmasını isterdiniz? Nasıl bir geleceği görmek istiyorsunuz?
 
Tekrar hatırlatmak istiyorum: Hayat amacımızı keşfetmek çıktığımız uzun süreli, içsel bir yolculuk. Benim yolculuğumda duygusal zekanın ve değer verdiğim koçların etkisi çok büyük oldu. Kendi yolumdan emin olmamı, kararlılık gösterebilmemi sağladılar. Siz de doğru soruları soracak, ihtiyaç duyduğunuz o desteği verip tüm gücünüzle ilerlemeniz için size eşlik edecek bir yol arkadaşına ihtiyaç duyuyorsanız, koçluk hizmetimden faydalanabilirsiniz…
 
Benim duygusal zeka yolculuğumda en büyük dönüm noktası, Six Seconds ailesinin tam bir parçası olabildiğim ve Asil Hedefim olan “insanların hayatlarına dokunabilmek, olumlu bir değişim başlatabilmek” amacımı gerçekleştirmemde yolumu açan sertifika programına katılıp bir duygusal zeka eğitmeni olmak oldu. Siz de Six Seconds Duygusal Zeka Sertifikasyon Programı başta olmak üzere eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...