Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Ekibinizde Başarıyı Destekleyecek Koçluk Türleri...
Ekibinizde Başarıyı Destekleyecek Koçluk Türleri... Ekibinizde Başarıyı Destekleyecek Koçluk Türleri... Hayatın hangi evresinde olduğumuz ya da bir kurumda hangi koltukta oturduğumuz önemli değildir. Uzun vadede fark yaratmak ve katkı sağlamak için hepimizin değişmesi, evrilmesi ve dönüşmesi gerekir. Bu da danışmamız ve danışılmaya istekli olmamız gerektiği anlamına gelir. Tabii ki, kimse mükemmel değildir; ancak destekleyici bir koç devreye girerek bize gelişim fırsatlarını gösterip yolumuza ışık tutmazsa nadiren aydınlanan kör noktalarımız vardır. Bu, kurumdaki üst yöneticilerden ekibe yeni katılanlara kadar herkes için geçerlidir. Aldığımız koçluk, yeni bir işi yapmak için gereken bir beceriyi geliştirmek gibi somut bir durum da olabilir ya da davranış ve tavırlarımızda ufak değişiklikler yapmak gibi basit bir şeyle ilgili de olabilir.

Bazı kişiler koçluk almaktan hoşlanmaz çünkü kendine yettiğini düşünür ya da kendi başına öğrenip gelişebileceğine inanır. Bazıları da bir yetişkin ya da deneyimli bir uzman olmalarına rağmen hâlâ öğrenmeye ve davranışlarını, becerilerini, tavırlarını, zihniyetlerini değiştirmeye ihtiyaç duydukları için kendilerini tuhaf, yetersiz hisseder ya da utanırlar. İşin aslı, hepimizin koçluğa ihtiyacı vardır. Bu temel ihtiyacımızla ilgili kendimizi kötü hissetmemeliyiz çünkü koçluk, potansiyelimize ulaşmamızı sağlayan olumlu bir yöntemdir. Koçluğu sadece resmi bir liderden değil, kurumdaki diğer insanlardan da almaya istekli ve açık olduğumuzda daha güçlü bağlar kurabiliriz. Bu aynı zamanda daha etkili düşünmemizi, fikir alışverişinde bulunmamızı ve böylece becerikli ve yetenekli çalışanlarla rekabet üstünlüğü yaratmamızı sağlar.

İster koçluk alalım isterse birine koçluk yapalım, başka bir kişiyle bakış açısı, anlayış ve bilgi paylaşmak benim için her zaman paha biçilmez olmuştur. Bu nedenle her ne olursa olsun hem koçluk almaya hem de bize yardımcı olacak koçluk konularına önem veren bir koç olma konusunda açık olmaya çalışırım. Bu yazımda da sizinle iş yerinizde güçlü, çok yönlü bir koçluk ortamı yaratmak ve performansı arttırmak amacıyla kendimiz için arayıp bulabileceğimiz ve başkalarına da sunabileceğimiz 3 koçluk türüne değinmek istiyorum.

İlk koçluk türü uyum sağlayıcı koçluktur. Uyum sağlayıcı koçluk, kurumun öncelikleri, stratejisi ve gittiği yön değiştiğinde buna ayak uydurmak gerekince bazı anlayış biçimlerini, geribildirimleri ve önerileri paylaşmaktır. Kurumun kısa ve uzun vadeli başarı amacıyla pozisyon alabilmesi için insanların esnek olmaları, beceri, zihniyet, davranış ve hareketleri bakımından çevik olmaları gerekir. Kurumun rekabetçi ve etkili olabilmesi için insanların değişmesi ve büyümesi gerekir. O nedenle de bu tür koçlukta kişisellikten çok gelişim ve değişim önceliktir.  

İkinci koçluk türü geliştirici koçluktur. Bu tür koçluk, yetenekleri, becerileri ve bilgiyi geliştirmeye odaklanır. Performansımız hakkında daha çok bilgiye sahip olduğumuzda açıklarımızı daha rahat kapayabiliriz. Hata yapmamız, bazı hesapları yanlış yapmamız, hatta bazı şeyleri unutmamız kaçınılmazdır. Hızlı gelişen bir küresel ekonomide, çalışanlar olarak bize işimizi yapmanın daha yeni ve iyi yollarını öğretecek meslektaşlara, liderlere, bizle aynı seviyede olanlara ve bize rapor verenlere açık olmalıyız.  

Üçüncü koçluk türü de güçlendirici koçluktur. Güçlü yönlerimiz sayesinde işimizde hızla yükselir ya da başarılı oluruz, ancak bizi başarıya götüren beceri ve yeteneklerimizin farkında olsak da iyi yönlerimizin takdir edilmesi bize büyük ölçüde yardımcı olur. İnsanların, işleriyle ilgili gayret gösterince ya da görev icabı yapmaları gerekenden fazlasını yapınca takdir edilmeleri, onları son derece motive eder ve işlerini en iyi şekilde yapmaya devam etmelerini sağlar. Şu fikir bana çok güzel gelmiştir: “Her zaman daha iyisini daha iyi şekilde kutlayın.” Eğer bir davranışın tekrarlandığını ya da bir becerinin kalıcı hale geldiğini görmek istiyorsanız bu davranışı, koçluk yaparak ve insanların iyi şeyler yaptıklarını bilmelerine yardımcı olarak pekiştirmeniz gerekir.

Başarılı bir kuruluş olabilmek için, herkesin uyum sağlama, gelişme ve güçlenme fırsatlarına dair koçluk almaya ve vermeye istekli olduğu bir koçluk kültürü oluşturmanız önemlidir. İnsanlar birbirlerinin bilgi, beceri ve deneyimlerinden yararlandıkça bu yapılan işe de yansıyacaktır.

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...