Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Öz Farkındalığı Güçlendirmek İçin 7 Öneri!
Öz Farkındalığı Güçlendirmek İçin 7 Öneri! Öz Farkındalığı Güçlendirmek İçin 7 Öneri! Kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz?
Öz farkındalık, kişisel gelişim yolculuğumuzda ilerlememize yardımcı olması için geliştirebileceğimiz değerli bir beceridir.
Modern hayatın hızlı ve stresli temposunda, çevremizde olup bitenlere pasif bir şekilde tepki vermek ve hakiki bir bağ kurma fırsatını gözden kaçırmak işten bile değildir. Daha farkında, bilinçli ve amaçlı bir yaşam sürmek için duygusal zekaya sahip olmak ve duygularımızı yönlendirmek en değerli becerilerdendir. Öz farkındalık ise bu zekanın temel taşıdır.

  1. Kendinizle daha çok vakit geçirin.
Pek çoğumuz kendi kendimize kaldığımızda bir şeylerle meşgul oluyoruz – dizi izliyoruz, televizyona ya da telefonumuza bakıyoruz… Gün içinde hepimizin hayatı müthiş bir ritimde ilerliyor. Peki, boş kaldığımız o anları nelerle dolduruyoruz? Uzun saatler ayırmasak bile, günde 10 dakika bile olsa kendimizle ve sessizliğimizle baş başa kalmayı seçebiliriz.

  1. Duygu günlüğü tutun.
Başınızdan geçen her şeyi uzun uzun yazdığınız bir anı defterine sahip olmak durumunda elbette değilsiniz. Ancak gün içerisindeki hislerinizi anlamanız ve ne gibi durumlara nasıl tepkiler verdiğinizi belli bir zaman diliminde gözlemleyebilmeniz için, bir günlük tutmak çok etkili olabilir. Duyguların birer veri olduğunu ve bu verilerin de doğru bir analizinin bize çok değerli bilgiler sunabileceğini unutmayın.

  1. Bedeninizi izleyin.
Nefes alışverişinizi, nabzınızın ritmini, vücudunuzun hangi bölgesinde bir yoğunluk hissettiğinizi fark etmeye çalışın. Hangi duygular ne gibi bedensel karşılıklara sahip? Bu bedensel verileri izlemeyi öğrenerek gün içerisinde farkında bile olmadan hangi duyguları tecrübe ettiğinizi takip edebilirsiniz.

  1. Güvenilir kişilik envanterlerini deneyin.
Güvenilir ve geçerliliği ispatlanmış kişilik testleri ve raporlar, kendinizi tanımanız için size faydalı bir çerçeve sunabilir. Bu psikometrik testler ve raporlar sizi dışına çıkamayacağınız bir kalıba yerleştirmeyi değil, size temel düzeyde bir içgörü sunmayı hedefler. Bkz https://hayatinritmi.com.tr/urun-kategori/envanterler/

  1. Güçlü yönlerinizi ve gelişim alanlarınızı listeleyin.
Hepimizin kendimizle gurur duyduğumuz ve başarılı olduğumuzu düşündüğümüz yönlerimiz vardır. Bununla beraber, zayıf olduğumuzu ve kendimizi geliştirmemiz gerektiğini fark ettiğimiz bazı taraflarımız da olabilir. Bunların ufak bir listesini çıkarmak ve gün içindeki eylemlerimizin bu davranışları nasıl beslediğini izlemeye çalışmak, farkındalığımızı arttıracak ve gelişimi mümkün kılacak somut adımları günlük hayatımıza getirmemizi sağlayacaktır.

  1. Güvendiğiniz insanlardan geri bildirim alın.
Dostlarınız, aileniz, mentor olarak gördüğünüz biri, güvendiğiniz bir çalışma arkadaşınız ya da liderinizden size geri bildirim vermesini isteyebilirsiniz. Onların sizin hakkınızdaki fikirleri, daha önce fark etmediğiniz birtakım yönlerinizi keşfetmenize yardımcı olabilir.

  1. Yeni insanlarla tanışın.
Her zaman karşılaştığımız ve bizi az çok tanıyan kişilerden başka, hiç tanımadığınız insanlarla konuşmak anlamlı bir tecrübe sunabilir. Kendinizi nasıl tanıtıyorsunuz? Hangi sıfatları kullanıyorsunuz? Bundan 5 yıl önce bir dostluk kurarken attığınız adımlar, şimdikilerden ne kadar farklı? Kendinizi tanımlarken kullandığınız ifadeler üzerine düşünmek güzel bir egzersiz olabilir.

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
EĞER BU YAZIM İLGİNİZİ ÇEKTİ VE SORULARINAZA CEVAP OLDUYSA AŞAĞIDAKİ YAZILARIMI DA İNCELEYEBİLİRSİNİZ... Alt çizgi Kalem KOÇLUKLA EKİP PERFORMANSINI ARTIRMANIN 5 YOLU! 21.10.2022 00:00:00 Kalem DUYGULARI OKUMA SANATI! 19.10.2022 00:00:00 Kalem HAYAT AMACIMIZI BULMAYA DAİR... 15.10.2022 00:00:00
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...