Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Gerçekliği Değiştirmek için Hayal Kurmayı Seçmek!
Gerçekliği Değiştirmek için Hayal Kurmayı Seçmek! Gerçekliği Değiştirmek için Hayal Kurmayı Seçmek!
Çocukların hayal gücüne ve özgür ifadelerine hayran olmamak mümkün değil. Ket vurulmamış bir enerjiyle, akıllarına eseni yapmaları, isteklerini dile getirmeleri… En önemlisi de hayaller kurmaları…
“Ben astronot olacağım!”
“Dünyanın en iyi veterineri olacağım, sokaklarda hiçbir hasta hayvan kalmayacak!”
“Hem gitar çalacağım hem karate ustası olacağım!”

Sadece ben değil, eminim hepimiz hayranlık duyuyoruz bu tavırları karşısında. Henüz 6-7 yaşında, okula yeni başlamış bir çocuk bunları söylediğinde “Neden olmasın, ol tabii!” diyoruz. Yavaş yavaş çocuk büyüyor… Ergenlik yaşlarına geldiğinde “Artık kendine gerçekçi bir yol çizmen lazım” diyoruz. Beklentiler, kurulu bir sistem, sınav kaygıları… “Gerçeklik”, bu işlek beynin ve bedenin yavaş yavaş üzerine kapanan birer kafes gibi…

Kaç yaşında olursak olalım, hepimizin hayalleri var. Gelmek istediği bir yer veya elde etmek istediği şeyler… Bunlara elimizi hemen uzatıp ulaşamayacak olmak, gözümüzü korkutuyor. İçinde yaşadığımız dünya, insanların bizden beklentileri bizi kısıtlıyor gibi hissediyoruz. Hatta çoğu kez, herkes bizi destekleyecek bile olsa bir bahane buluyor, “hayal kurmamayı” seçiyoruz.

Hiçbir zaman size sorumluluklarınızı reddetmeniz, “hiçbir şeyi kafanıza takmamanız”, canınız ne istiyorsa sonunu düşünmeden peşinden gitmeniz gibi bir şey söylemedim, söyleyemem. Bir eş ve haraketli bir çocuk babası, bir yandan da adanmışlıkla çalışan bir insan olarak, bu sorumlulukların ne kadar gerçek olduğunu tecrübe ediyorum. Ancak arada bir hayatımıza durup dışarıdan bakmaya ve ilerlediğimiz doğrultuyu yeniden değerlendirmeye hepimizin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Hayal dünyanıza baştan bir sınırlama getirip yaratıcılığınızı engellemeye çalışmadan, bir düşünün. En büyük arzunuz çocukken neydi? Şimdilerde, bunun yerini ne aldı? Dünyada nasıl bir değişim görmeyi isterdiniz? Tüm bu soruların cevaplarını düşünmek, yaşamın kendisi aslında. Hayatın, gündelik koşturmacalara kapılıp vakit yaratmamayı tercih ettiğimiz yönleri. Birkaç soruyla, gelin birlikte kafa yoralım… Ne istiyorsunuz?
 
Bugün başlayacak olsanız, neye ihtiyaç duyardınız?
İstediğimiz şeye dair fikirler edindikten sonra, amaç doğrultusunda yol kat etmek için belirli seçimlere ve aşamalara ihtiyacımız var. Ne istediğinize karar verdikten sonra bu şeyi gerçek kılabilmek için nelere ihtiyaç duyduğunuzu ve nasıl bir süreç izlemeniz gerektiğini adım adım ilerleyeceğiniz bir harita gibi kurgulayın.

Yeteneklerimizi ve maddi-manevi kaynaklarımızı iyi bilmek, hayallerimizi gerçekleştirmek adına yapmamız gereken en önemli şeylerden biridir. Kendimizi tanıma eyleminin en güzel getirilerinden biri neye, nasıl ve ne kadar emek vereceğimize dair gerçek bir bilgi edinmemizdir. Yani enerjimizi ve zamanımızı odaklamamızı, gelişime açık yönleri tespit etmemizi ve istediğimiz doğrultuda sağlam adımlarla ilerlememizi sağlar. Bu aşamada kendinize şunları sorabilirsiniz:
Kaynaklarım neler?
Hayatta birden fazla kez karşılaştığım bir zorluk nedir?
Neleri iyi yapıyorum, nelerde daha iyi olabilirim?
Karşılaşacağınız karşısında ilerlemeye nasıl devam edebilirsiniz?
 
Hayal ve arzularınızın peşinde giderken her şeyin her daim iyi gitmeyebileceği gerçeğine baştan hazırlıklı olmalısınız. Unutmayın, güzel ve yeni olan her şeyin zor bir süreci vardır. Ancak bu zorlukları ne kadar dengeli bir zihin ve sağlıklı bir beden ile göğüslerseniz, içinden çıkmanız da o kadar kolay olur. Düzenli egzersiz yapmak ve ilkeli bir şekilde beslenmek bedeninize iyi bakmak için yeterli olabilir ama dengeli bir zihin için biraz daha derin ve zorlayıcı bir süreç gerekebilir.
Sağlığınız yerinde mi?
Stresli olduğunuz zamanlarda nasıl tepkiler veriyorsunuz?
Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanları düşünecek olursanız, böyle zamanlarda gününüzü nasıl geçiriyorsunuz?
Önünüzde ne gibi örnekler var?

Sizinkine benzer hayaller kurmuş ve bunları gerçekleştirmiş başka insanların hikayelerini gözden geçirmek sizin için güzel bir başlangıç noktası olabilir.
Bu insanlar nasıl yol almayı seçtiler?
Hangi aşamalardan geçtiler, neler öğrendiler?
• Onlara dair, fark yaratan özellikler nelerdi? Ne gibi yeteneklere ya da güçlü yönlere sahipler?

Hayalinize giden yolda birçok anda yaşayacağınız duygusal kırılmalar ve psikolojik zorlanmalar için de bu konuda bilgili, tecrübeli ve yetkin kişilerden destek alabilirsiniz. Bu sayede hayalinize giden yolda bir sıfır önde başlamış olursunuz.

Benim hayatımda, hayallerimle tutarlı bir yaşam kurgulayabilmemi ve bunu eyleme dökebilmemi sağlayan en büyük dönüm noktası duygusal zeka kavramı ile tanışmam ve bunu hayatıma dahil etmem oldu. Duygusal zeka üzerine derinlemesine çalıştığımız Six Seconds'ın EQ Modeli üzerine inşa edilen sertifika programımıza katılarak siz de bu yolculukta ihtiyaç duyacağınız tüm araçlara sahip olabilir, kendiniz ve çevreniz için olumlu değişimi başlatabilirsiniz.

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...