Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Duygularınızın Hayatınızdaki Domino Etkisinin Farkında Mısınız?
Duygularınızın Hayatınızdaki Domino Etkisinin Farkında Mısınız? Duygularınızın Hayatınızdaki Domino Etkisinin Farkında Mısınız?
Onlar hayatımızın yönünü belirleyen; mutluluğumuzda, başarılarımızda ve sağlığımızda büyük rol oynayan önemli unsurlardan biri. Aynı zamanda birer haberci… Darwin'e göre “varoluş sebebimiz”. Benim için ise hayatımızın başrol oyuncuları…
 
Duygularımızın ne kadar fakındayız? Peki, onların hayatımızdaki domino etkisinin?
Ne yazık ki pek çok kişinin duygular ile ilgili farkındalığı olmadığını gözlemliyorum. Halbuki her şey, öncelikle onların farkındalığı ile başlıyor. Bir adım ötesi kendi duygularımızın farkına vardığımız gibi etrafımızdakilerin de duygularını fark etmemiz.
 
Duygusal Zeka ile tanıştığım andan itibaren hayatımız için önemini anlamaya başladım. Belki aranızda da bu satırları okurken onun önemini bilenler var… Peki, onun hayatımıza etkilerini daha mutlu, daha başarılı, daha sağlıklı olarak yaşamak için kullanabilmeyi?
 
“Duygusal Zeka nedir?” diye sorarsanız, yanıtım çok net: “Duygularla akıllı olmaktır”.
Nasıl mı? Duygularımızı tanımlayıp akıl süzgecinden geçirip hedeflerimize hizmet etmesi için etkin olarak kullanabilme yeteneği. Nasıl geliştirilir? Onların farkındalığını kazanarak ve onlara yön vermeyi öğrenerek.
 
Burada konumuz bunların bir adım ilerisi: Hayatımızdaki domino etkisinde…
 
Bir alanda başlayan bir duygu, tek tek diğer alanlarda da hayatımızda etkili oluyor. Özel hayatı ile ilgili kuşkuları olan birisi zaman içinde sağlığından da, iş hayatından da kuşku duymaya başlıyor. Duygusunun farkına varıp ona yön vermediği zaman ise duygumuz arkadaşlarına daha çok yer açmaya başlıyor. Paranın parayı çektiği gibi, duygu da duyguyu tetikliyor. Sahiplendiğimiz ve yerleştirdiğimiz duygu önce yanına yeni arkadaşlar buluyor, ardından hayatımızı şekillendirmeye başlıyor. Kuşkunun güvensizlik, huzursuzluk, tedirginlik, saplantı gibi yeni arkadaşları ile sahnedeki yerlerini alması gibi.
 
İşte, bu domino etkisi nedeni ile kendi ve etrafımızdakilerin duygularını tanımaya ve onlarla akıllı olmaya ihtiyacımız var. Biliyoruz ki duygular insanları, insanlarda performansı harekete geçiriyor.
 
Dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka Organizasyonu olan Six Seconds, 1997 yana bu yana dünya üzerinde Duygusal Zeka üzerine çalışmaya kendini adamış bir kuruluş.
 
İş Yaşamında, Ailede ve okulda Duygusal Zeka yetkinliklerinin ölçülmesi, öğrenilmesi ve geliştirilmesi için bilimsel metod ve araçlar kullanıyor. Duygusal Zeka'nın önemini anlamak, başarılı sonuçlar ile ilişkisini incelemek, çeşitli kariyer alanlarında etkisinin farkına varmak için eğitimler düzenliyor.Six Seconds'ın ileri düzey eğitmeni olarak; siz de hayatınıza Duygusal Zeka'nın katacağı avantajlardan yararlanmak isterseniz her konuda destek olmaya hazırım.
 
Six Seconds'ın Türkiye Partneri olan ve kurucusu olduğum Hayatın Ritmi ekibi de sizin yolculuğunuz destek olmak için memnuniyetle bizimle olacaktır.
 

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...