Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Her Gün 3 Soru ile Farkındalık!
Her Gün 3 Soru ile Farkındalık! Her Gün 3 Soru ile Farkındalık!
Günümüzün bizi hızlı hareket etmeyen zorlayan ve pek çok uyaranla karşı karşıya bırakan dünyasında Duygusal Zekamızı kullanabilmek pek çok açıdan bizleri daha verimli, üretken ve mutlu bir yaşama götürecektir.
 
Tüm yazılarımda, eğitimlerimde ve konuşmalarımda Duygusal Zekamızı etkili kullanabilmek için önce farkındalığımızı arttırmanın önemini belirtiyorum. İleri eğitmeni olduğum dünyanın ilk ve en büyük Duygusal Zeka organizasyonu Six Seconds modelindeki karşılığı Kendini Tanı olan farkındalık gelişimi için bundan sonra sizleri faydalı, her gün kullanabileceğiniz, eyleme geçmeye yönelik araçlar, yöntemler ile tanıştıracağım.
 
Bu hafta farkındalığımız arttırmak için çok etkili olduğuna inandığım ve araştırmalarla da etkisi kanıtlanmış bir aracı paylaşıyorum. Günlük tutmak…
 
Çoğunuzun “Ne yazacağımı bilmiyorum ki”, “Bunun için zamanım yok”, “Ben iyi yazamam ki”, “Sorunlar hakkında yazınca kendimi takılmış hissediyorum” dediğini duyar gibiyim.
 
Peki bunun için size kendi kelimelerinizle dolduracağınız, 15 saniyeninizi alacak, cümleleri tamamlamanıza gerek olmayan, tüm sorunlardan bir anlam çıkararak farkındalığınızı arttıracak bir yöntem olduğunu söylesem…
 
Üç ana başlık altında doldurabileceğiniz 3 soru ile gün içerisindeki herhangi bir durumu değerlendirerek farkındalığınızı arttırabilirsiniz. Bu 3 Başlık Duygular, Düşünceler ve Davranışlar…
 
3 soru ise:
Ne düşünüyorum? Nasıl hissediyorum? Nasıl davranıyorum?
Örneğin Sibel bugün kızının yaptığı bir yorum yüzünden çok sinirli hissediyor. Bunu 3 soru ile değerlendiriyor.
Düşüncelerim: Onun için hiçbir zaman yeterli olmayacağım. Beni hiç takdir etmiyor.
Duygular: İncinmiş, takdir edilmemiş, bezgin
Davranışlar: Odama gittim ve kapıyı çarptım.
 
İşte bu! Düşünce, duygu ve davranışlarımızı fark etmek Kendimizi Tanımak (Six Seconds Modelinin ilk alanı) için daha iyi bir yol. Zamanla davranış, düşünce ve duygularımız ile ilgili değerlendirme yaparak kendi Kalıplarımızı Fark Edebilir, bize iyi gelmeyenleri değiştirebiliriz.
Sizde günde kendinize 2 dakika ayırarak daha verimli, üretken ve mutlu bir yaşam için ilk adımı atabilirsiniz.
 
Yeni bir yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın….

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...