Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Günümüzde liderlerin koçluk becerilerine sahip olmaları neden önemli?
Günümüzde liderlerin koçluk becerilerine sahip olmaları neden önemli? Günümüzde liderlerin koçluk becerilerine sahip olmaları neden önemli? Ekibin mihenk taşları, liderler…
Bir ekibin, toplumun başarılı olmasında şüphesiz iyi bir liderin varlığının payı büyüktür. Bir lider gerek zekası gerekse stratejik planları ile ekibini zirveye taşıyan, takımın mihenk taşlarından biridir. Dolayısıyla iyi bir lider olabilmek için özgüvenli olmak, kendini iyi ifade edebilmek, cesaretli olmak, risk alabilmek, kendine güvenmek, ikna edici olmak, plan kurmak, kararlı olmak gibi kriterlere sahip olmak önem taşır. Ancak bu özellikler bir lider olmak için yeterli midir? Sadece bu özelliklere sahip lider iyi bir lider demek midir?

İyi bir lider aynı zamanda iyi bir koçtur!
Lider olmak için gereken özellikler hakkında toplumda genel bir kanaat vardır. Peki iyi bir lider sadece zeka ve cesurluktan ibaret midir? Kesinlikle hayır. İyi bir lider, kendisinin sahip olduğu pozitif lider yetkinliklerinin yanında iyi bir koç da olmalıdır. Lider tek başına, yalnızca bir lider değildir, liderlik yaptığı kişilerle bir ekiptir ve başarı ve mutluluk ekibin verimine bağlıdır. Bu nedenle bir lider gerektiğinde koç olmalı ve ekibine gereken desteği sağlamalıdır.
İyi bir lider;
  • Ekibindeki herkesle etkili iletişim kurabilen,
  • Ekibindeki çalışma arkadaşlarının duygu durumlarını anlayıp empati kurabilen,
  • Zamanında ve uygun şekilde iyi yapılan davranışları takdir ederek motive eden ve cesaretlendiren,
  • Özgüvene yönelik gelişim odaklı çalışmalar yapan,
  • Ekibin mutsuz ve rahatsız olduğu konuları etkin dinleyen ve çözüm süreçleri için kollektif çabaya alan açan,
  • Ekibin bireysel veya bütünsel olarak gelişim alanlarını fark ederek gelişimi için destekçi olan,
  • Önyargısız yaklaşan kişilerdir.
Bir liderin aynı zamanda koçluk yetkinliklerine sahip olmasının önemi:
Bir ekip çalışmasında iletişimin kopuk olması bizi olumsuz etkiler. Örneğin; bir iş yerinde patronumuzun bizi anlamaması, önyargılı davranması, bizim yetkinliğimiz olmayan konuda bize görev vermesi, empati kurmaması, motive etmemesi, takdir göstermemesi bizi mutsuz eder ve o işteki çalışma verimimizi büyük oranda düşürür. Ya da ekibin başındaki kişi biziz diyelim, bu sefer de ekipteki diğer kişilerin bu durumu, her ne kadar biz gereken yetkinliklere sahip olsak da bizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü ekip olarak çalışılan durumlarda, mutlak başarı bir ekibin uyumuna ve verimine bağlıdır. Bir ekibin uyumu ve verimi ise önemli ölçüde iyi bir lidere bağlıdır.

Koçluk yetkinliklerine sahip lider daha etkin ve etkili bir liderdir. Dolayısıyla ekibini iyi bir şekilde dinleyen, olumlu davranışları yerinde ve uygun bir dil ile takdir eden, motive eden, nasıl daha iyi yapabileceği konusunda farklı yaklaşım ve denemeler gerçekleştirmesine etki eden, farkındalık oluşturan, destekçi, özgüvenli bu liderler, ekiplerinin performanslarını ve bağlılıklarını olumlu yönde etkileyecektir. Bu nedenle, bir lider sadece kendisine odaklanan bir kibrit değil, tüm ekibi aydınlatan bir ışık olmalıdır.
“Lider önde yürüyen değil, yol gösterendir.”


Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...