Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Liderlerin ve Çalışanların Stres Sınavından Pekiyi Almaları için 5 Öneri!
Liderlerin ve Çalışanların Stres Sınavından Pekiyi Almaları için 5 Öneri! Liderlerin ve Çalışanların Stres Sınavından Pekiyi Almaları için 5 Öneri! Stres… Duygusal ve fiziksel gerginliğin işareti, kısaca ruhsal gerilim… Hepimiz dönem dönem, çeşitli nedenlerle kendimizi stres altında hissederiz! Bazen stres altında olduğumuzu fark etmez, sadece kendimizi sıkışmış, gerilmiş hisseder, uyku güçlüğü çeker, dikkatimizi toplayamaz ve kilo veririz.

Stres iş hayatımızda da özel hayatımızda olduğu gibi etkisini gösterir üzerimizde hatta fazlasını… Uzun saatlerle çalışma, değişimler, çok iş yükü, hızlı üretim talebi, rekabet ve daha pek çok neden iş hayatında stres altında çalışmamıza neden olur. Çalışanlar gibi liderler de stresten nasibini alırlar. Hep daha fazla verimli olmak, ekibin sorumluluğu, hedeflere ulaşma baskısı, bunların birkaçı…

Üstelik stres oldukça popüler bir konu: Uzmanların dışında stres ile ilgili pek çok önerisi olanlar var hatta stresten kurtulmak için hazırlanmış stres çarkı bile var… Ben ne öneriyorum?

Liderlerin ve çalışanların stres sınavından başarı ile geçmeleri mümkün.

İlk önerim, kendinizi tanımanız: Stresinizin neden kaynaklandığını, sizi nasıl etkilediğini anlayarak çözüm yolunun ilk adımını atabilirsiniz. Stresli olduğunuzu anladığınızı bir an durup duygu durumunuza bakın. Her duygu bir kimyasaldır. Sadece duygunuzu tanımlamak onu daha iyi sonuçlar üretmek için kullanmanız yönünde size destek olur. Her duygunun bize söylediği bir mesaj vardır. Bunu anlamaya çalışmak size destek olmaya devam edecektir. Sizlerle duyguların mesajları üzerine de yazacağım. Takipte kalın.

İkinci önerim: Strese neden olan konuları çözümleyebilmek için neler yapabileceğinizi düşünmeniz… Ne tür düşüncelerin stresinizi tetiklediğini gözlemleye başlayabilirsiniz? Sıkıca bağlı olduğunuz düşüncelerinizle stersiniz arasındaki ilişkiye baksanız neler görürsünüz? Bu konunun farklı bakış açılarından nasıl göründüğü konusunda arkadaşlarınızdan, ailenizden ya da bir koçtan destek alabilirsiniz…

Üçüncü önerim: Stres ile mücadelede en etkili yollardan biri, beslenme, spor ve sosyalleşme… Beslenmenize dikkat edin. Bahsettiğim spor, illa bir spor salonuna gitmek değil, gitseniz harika olur, yine de işe yürüyüşle başlayabilirsiniz… Yürüyüş yapmanın bile stresinize ne kadar iyi geldiğini göreceksiniz. Tabii, bazılarımız da müzik dinleyerek ya da yoga yaparak stresimizden uzaklaşabiliriz. Hangisinin sizin için ideal olduğunu deneyerek bulabilirsiniz.

Dördüncü önerim ise: Sizi rahatlatan ortamlarda bulunma sıklığınızı arttırmanız.

Ve son önerim: Bakış açınıza yeni yönler ekleyin. Belki daha iyimser olmaya çalışmanız, belki hayır demeyi denemeniz gerekiyor.

Bu beş önerimin üstünde Duygusal Zekayı tanımanızın ve kendi Duygusal Zekanızı geliştirmenizin stres yönetiminde oldukça etkili bir destek saylayacağını söyleyebilirim. Duygusal Zekanız size der ki; stresin sana söylemek istediği bir şey var!

Duygusal Zeka; duygu ve düşüncelerinizi kendiniz ve çevreniz için en iyi sonuçları üretmek üzere harmanlama kapasitenizdir. Bu tanımı stresin kaynağını anlamak, duygu ve düşüncelerinizin içine girerek keşifler yapmak ve kendiniz ve çevreniz için daha iyi sonuçlara ulaşmak için dönüştürmek için kullanabilirsiniz. Stresin size ne söylemek istediğini anlayabilir, bu sayede çözüm yolunu daha etkili bulabilirsiniz.

Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...