Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için çerez bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.
Blog

Blog

ANASAYFA BLOG Kariyerinizdeki Basamakları Daha Etkin bir Şekilde Çıkmak için Öneriler!
Kariyerinizdeki Basamakları Daha Etkin bir Şekilde Çıkmak için Öneriler! Kariyerinizdeki Basamakları Daha Etkin bir Şekilde Çıkmak için Öneriler! İş hayatımızda daha verimli bir şekilde var olabilmek ve kariyer basamaklarını mümkün olan en dengeli şekilde tırmanabilmek adına birtakım önerilerimi sizler için toparladım. Kendi kariyerim dışında başka birçok iş insanın kariyerini ve yaşam yolculuğunu da gözlemleme şansım olması sayesinde, kariyerinde hak ettiği konuma gelmeyi hedefleyen, bir yandan da yaşam kalitesini koruyarak dengeli bir gelişme kaydetmek isteyen herkesin bu tavsiyelerden faydalanabileceğini düşünerek önerilerimi sizlere sunuyorum.

Yetenek Setinizi Geliştirin...

Klişe bir başlangıç gibi gözükse de bu konu hakkında sizlerin dikkatini çekmek istediğim çok önemli birkaç nokta var. Kendimizi devamlı olarak geliştirebilmenin ne kadar önemli olduğunu birçoğumuzun zaten fark ettiğini mutlulukla görebiliyorum. Ancak asıl mesele, genelde buna nereden başlayacağımızı bilememek oluyor. Kişisel gelişim kitaplarıyla dolu bir kütüphanenin karşısına geçmiş bakarken veya kariyer ile ilgili makaleler arasında gidip gelirken nereden başlayacağınıza karar vermek son derece zor. Bunun yerine, danışanlarıma her zaman öncelikli olarak kendilerine dönmelerini öneriyorum. Başlangıçta kendinize ve işinize yönelik bir gözlem yapmalısınız. Örneğin yeni bir dil öğrenmek her zaman için iyi fikir olabilir, fakat hangi dili öğreneceğinize karar verirken içinde olmak istediğiniz sektörün hakim dillerine öncelik verebilirsiniz. Belki düşündüğünüzden farklı bir dilin daha çok işinize yarayacağınızı görecek, belki de bunun aslında sizin için bir öncelik dahi olmadığını, onun yerine iletişiminize odaklanmanızın iyi olacağını keşfedeceksiniz.

İşinizle ilgili kendinizi geliştirmeye en çok ilişki içinde olduğunuz birim veya sektörlerden başlayabilirsiniz. Kişisel gelişiminizi ve yeteneklerinizi geliştirmeyi kurgularken kendinizin ve kariyerinizin nereye doğru evrilmesini istediğinize göre karar vermelisiniz.

Dönüşümden Çekinmeyin...

Asla unutmayın: Yaşamınızın ve kariyerinizin her evresinde mutlaka hatalar yapacak, yanlış kararlar vereceksiniz. Şu anda herkesçe başarılarıyla tanınan en ünlü kişiler bile kat ettikleri yol boyunca emin olun ki birçok yanlış seçim yaptılar. Ancak başarılı bir kariyere sahip insanların en önemli ortak özelliklerinden biri, yanlışlarını hızla fark edip seri şekilde yeni adımlar atabilmeleridir. Kendinize, ideallerinize veya geçmişte aldığınız kararlara saplanıp kalmak yerine anın gerekliliklerini iyi bir şekilde anlayıp değişmekte olan şartlar çerçevesinde zindelikle yeniye ve geleceğe doğru yol almaktan korkmayın. Bu tavrı iş yaşamınızın temel ilkelerinden biri haline getirebilirseniz kariyerinizin olumlu bir şekilde etkileneceğine eminim.

Başarılarınızın ve Hatalarınızın Farkında Olun...

Her bir başarı şans eseri gerçekleşebilir, her bir hata da şanssızlıktan doğabilir. Ancak uzun soluklu bir kariyerden söz edecek olursak başarı ve hataların ardında yatan sebepleri iyi anlıyor olmamız gerekir. Bir başarının sürdürülebilir olması veya bir hatanın tekrar etmemesi için bunların ardında yatan neden sonuç ilişkilerine hâkim olmalıyız. Neyin neden kaynaklandığını bilmek ve kimi süreçlerden sonra geçmişe ve kendinize yönelik objektif bir analiz için vakit ayırmak, hatta kurumsal seviyede durumla ilgili kişilerle birlikte sürecin çözümlenmesi için mesai harcamak oldukça kıymetlidir. Geçmişi tecrübe olarak tanımlayabilmemiz ve ilerlerken bir değer olarak kullanabilmemiz için gereken şey onu gelecek için bir çıkarım haline getirebilmektir.


Erdem Ercan “Destek olmak; karşımızdaki kişiye aynı zamanda ilham vermek, örnek olmak, bakış açısı kazandırmak, bilgi paylaşmak ve yalnız olmadığını hissettirmektir.”
E-BÜLTEN Eğitimlerimden, yeni yazılarımdan, çalışmalarımdan haberdar olmak için E-Bültenime kayıt olun...